Rekordowy wynik zbiórki charytatywnej w Darłowie: Polacy chętnie pomagają innym?

Rekordowy wynik zbiórki charytatywnej w Darłowie: Polacy chętnie pomagają innym?

Dwa tygodnie temu zrobiło się głośno o zaskakującym wyniku zbiórki zorganizowanej na Balu Charytatywnym w Darłowie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i ostatecznie udało się zebrać aż 140 tysięcy złotych! Pieniądze wykorzysta hospicjum Caritas. Co ciekawe, bale charytatywne to niejedyne formy zbierania pieniędzy dla potrzebujących. Dużą popularnością cieszą się również zbiórki internetowe.

Polacy nie są obojętni na los potrzebujących

Bale charytatywne to w Polsce rzadkość, mimo to nie można odmówić im zainteresowania. Dowodem na to jest październikowy bal zorganizowany w Hotelu Amber Port, podczas którego zebrano 140 tysięcy złotych na wsparcie hospicjum.

Trudna sytuacja osób chorujących przewlekle nie jest obojętna polskiemu społeczeństwu. Polacy są w stanie zebrać rekordowe ilości pieniędzy, by uratować życie chorym, Wystarczy spojrzeć na internetowe zbiórki, z których najbardziej wyróżniają się te związane ze zbiórką pieniędzy na leczenie SMA (rdzeniowy zanik mięśni).

Dawka leku nowej generacji kosztuje 2 miliony euro. W Polsce działa co najmniej kilkanaście zbiórek na zakup horrendalnie drogiego leku i kilka z nich zakończono sukcesem po kilku miesiącach. W przeliczeniu na złotówki jedna dawka leku na SMA kosztuje 9 milionów złotych. Zebranie takiej kwoty w krótkim czasie doskonale pokazuje, jak wiele osób zdecydowało się wesprzeć zbiórkę własnymi pieniędzmi.

Oszuści wykorzystują dobre serca

Zdecydowana większość zbiórek jest prawdziwa, podobnie zresztą jest w przypadku eventów charytatywnych. Niestety, zdarzają się amatorzy łatwych pieniędzy, którzy wykorzystują wzruszające fotografie dzieci i zwierząt, by wyłudzić pieniądze. Zdarza się, że takie zbiórki zostają zdemaskowane. Najczęściej jednak nikt nie dowiaduje się o oszustwie.

Nie warto rezygnować ze wspierania potrzebujących, ale warto zachować czujność. Jeśli wspieramy oszusta, traci potrzebujący. Jak uniknąć pomyłki? Wysyłać swoje pieniądze jedynie na zweryfikowane ogłoszenia.

Jeśli trafisz na podejrzaną zbiórkę, zgłoś ją do administratorów serwisu. Zajmą się ponowną weryfikacją.