Tadeusz Konieczny i jego pasja do lokalnej historii. Czy mebel z motywami myśliwskimi był własnością Otto von Bismarcka?

Tadeusz Konieczny i jego pasja do lokalnej historii. Czy mebel z motywami myśliwskimi był własnością Otto von Bismarcka?

W Starym Jarosławiu, na terenie gminy Darłowo, mieszka Tadeusz Konieczny, który jest miłośnikiem lokalnej historii i zarazem opiekunem Izby Antyków. Niedawno pan Tadeusz dokonał niezwykle interesującego zakupu – wyjątkowego dębowego mebla zdobionego motywami myśliwskimi. Mebel ten został nabyty w miejscowości Warcin, położonej w bliskim sąsiedztwie gminy Kępice. Pan Konieczny nie wyklucza, że ten specyficzny mebel mógł być niegdyś własnością Otto von Bismarcka, znanego jako Żelazny Kanclerz Rzeszy.

Należy przypomnieć, że od 1867 roku rezydencję swoją otworzył Otto von Bismarck w pałacu w Warcinie (teraz na terenie gminy Kępice). To właśnie tam Tadeusz Konieczny nabył wspomniany mebel zdobiony motywami myśliwskimi, co widać na dostępnych zdjęciach.

Pan Tadeusz opisuje swój najnowszy zakup jako część kredensu. Mebel ten jest wykonany z dębu i przez lata nabrał swojego charakteru. Szczególną uwagę przyciągają w nim pieczołowicie wyryte motywy myśliwskie. Istnieje prawdopodobieństwo, że kiedyś ten sam kredens zdobił wnętrza pałacu w Warcinie, będąc dumą Żelaznego Kanclerza – Otto von Bismarcka. Czy to prawda? Tego nie da się ze stuprocentową pewnością stwierdzić, ale pan Tadeusz zauważa, że nie można również takiej możliwości całkowicie wykluczyć.

Co więcej, nasz rozmówca planuje gruntowną renowację nabytego mebla. Zdaje sobie sprawę, że wymaga ona dużej precyzji i umiejętności, lecz jest pewien, że jest w stanie takie zadanie zrealizować.