Szlak Cystersów w Darłowie

Szlak Cystersów w Darłowie

Wpływ Zakonu Cystersów widać w prawie całej Polsce. Pozostałe po nich budowle, zamki i klasztory to miejsca ciekawe z długą historią, które zdecydowanie warto odwiedzić. Szlaki Cystersów występują w całym kraju w tym i w Darłówku i okolicach. W rejonie jest to odcinek 100 kilometrów, który obejmuje okoliczne wsie i miasto.

Przebieg Szlaku Cystersów w okolicach Darłowa

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Bukowo Morskie, które cystersów gościło już od XIII wieku. Po tej grupie społecznej został tuta klasztor. Można tutaj również przespacerować się po przykościelnym parku, który zdobi rzeźba Wilhelma Grossa. Odbywa się tutaj turniej rycerski, na który warto się wybrać w lipcu.

Kolejnym miejscem na szlaku jest Dobiesław, który został założony przez cystersów. Jest tutaj kościół w stylu gotyckim. Następnym punktem są Jeżyce, które posiadają bardzo dobrze zachowane budynki sakralne oraz piękny gotycki kościół.

Szlak wiedzie też przez Słowino Rezerwat Słowińskie Błota, który wprost zachwyca różnorodnością gatunków i pięknem przyrody.

Dalej trasa przebiega przez Słowino, które słynie z festynu ludowo-rzemieślniczego, Boleszewo z pięknym kościołem, Stary Jarosław z gotyckim kościołem oraz cmentarzem, Krupy, Kowalenice, Kowaleniczki z doskonale zachowanym wiatrakiem, Barzowice słynące z pięknych widoków oraz Palczewice z największym parkiem, który pełni funkcję krajobrazowego.

W następnej kolejności trafiamy do Darłowa, gdzie wyróżnia się Zamek Książąt Pomorskich, który obecnie mieści Muzeum Regionalne, Ratusz oraz bramy, które są pozostałościami murów obronnych. Znajduje się tu również wiele zabudowań świadczących o historii miasta, a także odbywa się tu sporo wydarzeń kulturalnych i koncertów.

W następnej kolejności natrafimy na Bobolin, który był cysterską wsią. Znajdował się tu poligon Hitlera, gdzie dokonywano testów broni. Na końcu trasy znajdują się Dąbki, gdzie zwiedzimy chatę rybacką oraz możemy odwiedzić Regionalną Izbę Tradycji.