Wakacje 2021 – złodzieje i oszuści

Wakacje 2021 – złodzieje i oszuści

Jak co roku w okresie wakacji wzmożoną jest aktywność kieszonkowców oraz osób, które pragną wykorzystać naiwność wypoczywających na plaży wczasowiczów. Na nic niestety zdają się coroczne apele policji z prośbą o ostrożność. Wiele osób w dalszym ciągu jest okradanych.

Co roku nowe metody

Poza klasycznymi rodzajami kradzieży oszuści wymyślają coraz to nowe metody mające na celu wyłudzenie od niczego nieświadomych turystów np. kilku złotych. W tym roku bardzo modnym procederem w wielu nadmorskich miejscowościach jest gra w trzy kubki. Tak, dokładnie ta sama, w którą każdy z nas miał okazje choć raz w życiu zagrać, odgadując, w którym kubeczku aktualnie znajduje się kulka, bądź inny przedmiot.

Niestety, jak się okazuje, przy wielu plażach pojawiają się stoiska umożliwiające zagranie w tę grę na pieniądze. Osoby, które rzekomo wygrały w taki sposób znaczną kwotę pieniędzy, w znacznej większości są podstawione, tylko po to, aby zachęcić do gry prawdziwych turystów. Gdy jednak któryś z nich zainteresuje się i zdecyduje spróbować swoich sił, nie jest w stanie wygrać ani razu. Z wielu nadmorskich miejscowości napływają informacje, że ktoś został właśnie w taki sposób oszukany i przegrał znaczącą ilość gotówki. W niektórych przypadkach mówi się tu nawet o kwotach sięgających nawet kilku tysięcy złotych.

Niestety bardzo ciężko udowodnić jest winę tego typu oszustom, ponieważ to osoba poszkodowana sama zgodziła się na panujące zasady. Formalnie więc nie doszło w tym przypadku do oszustwa, a osoby, które dokonują tego procederu czują się bezkarne.

Kolejną często stosowaną w ostatnim czasie metodą jest zaczepianie przypadkowych przechodniów i informowanie ich o zgubieniu np. portfela z całą zawartością. Osoba ta próbuje pozyskać od nas środki na rzekomy powrót do domu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt tego, że niektóre osoby znane już tego procederu widziane są w tej samej miejscowości przez kilka następnych dni. Oznacza to, że zgubiony portfel był fikcją, a my zostaliśmy ofiarami zwyczajnego naciągacza.

Podczas wypoczynku warto zwracać uwagę także na rzeczy, które zostawiamy na plaży. Wystarczy bowiem chwila nie uwagi, aby nasz telefon czy portfel został skradziony. Odnalezienie sprawcy w tłumie wypoczywających jest praktycznie niemożliwe. Nie zapominajmy o tym w trakcie kończących się właśnie wakacji i pamiętajmy o zachowaniu ostrożności.