Kolejne ataki Cyberprzestępców

Kolejne ataki Cyberprzestępców

Co jakiś czas pojawią się informacje o nowych metodach oszustw internetowych. W ostatnim policjanci z Darłowa przyjęli kilka tego typu zgłoszeń. Głównie dochodziło tutaj do wyłudzeń pieniędzy oraz danych osobowych. W tym artykule dowiedzą się państwo, jakie są metody oszustów internetowych oraz w jaki sposób się przed nimi uchronić.

Coraz nowocześniejsze metody

Pomysłowość przestępców nie zna granic. To samo tyczy się oszustów działających w internecie. Nową coraz bardziej popularną metodą jest próba wyłudzenia pieniędzy z naszego konta bankowego za pomocą wysłania do nas wiadomości SMS z informacją o zaległości w płatności za prąd, gaz czy telefon. Najczęściej chodzi tu o drobną kwotę. W wiadomości znajdziemy także specjalny link, za pomocą którego możemy opłacić zaległość. Po kliknięciu odnośnik naszym oczom ukaże się strona łudząco podobna to strony naszego banku. Będzie wtedy konieczne wpisanie loginu oraz hasła do naszej bankowości internetowej. Jeśli to zrobimy, podamy oszustom nasze dane oraz dostęp do konta jak na tacy. Co zrobić, gdy otrzymamy podobną wiadomość? W pierwszej kolejności warto wykonać telefon do instytucji bądź firmy, która rzekomo ją wysłała i dowiedzieć się, czy faktycznie to oni są nadawcą takiej wiadomości. Jeśli u naszego dostawcy usłyszymy, że to nie od nich zostało wysłane zawiadomienie, możemy mieć pewność, że jest to próba oszustwa.

Oszustwa na Portalach ogłoszeniowych

W tym przypadku, jeśli sprzedajemy jakiś przedmiot na portalach ogłoszeniowych, możemy otrzymać wiadomość od potencjalnego zainteresowanego kupnem. Po kilku wiadomościach wyśle on do nas specjalny link rzekomo prowadzący nas na stronę firmy kurierskiej, za pomocą której transakcja ma zostać zakończona. Dalej sytuacja wygląda już podobnie jak w przypadku oszustw, które opisaliśmy w poprzednim akapicie, po kliknięciu w link, zostaniemy przekierowani na rzekomą stronę firmy kurierskiej, gdzie będziemy mieli opłacić przesyłkę sprzedawanego przedmiotu. Nie dajmy się nabrać na tego typu praktyki. Sprzedając lub kupując w internecie, zawsze warto sprawdzić potencjalnego kontrahenta, a jeśli mamy taką możliwość pojedzmy i osobiście sprawdźmy przedmiot przed zakupem.

Wielu mieszkańców naszej miejscowości otrzymała w ostatnim czasie wiadomości podobnej treści. Radzimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w większości przypadków prawdziwe firmy nie wysyłają takich monitów w wiadomościach SMS.