Centrum Integracji Społecznej w Rzyszczewie ma nową siedzibę

Centrum Integracji Społecznej w Rzyszczewie ma nową siedzibę

Takie właśnie informacje napływają do nas z Rzyszczewia, została tam bowiem niedawno otwarta nowa placówka, która ma pełnić funkcje punktu Centrum Integracji Społecznej. Sama fasada budynku nawiązuje do „Krainy w kratę” która jest wzorem historycznie występującej już na Pomorzu zabudowy szachulcowej.

Jak wygląda nowy budynek

Obiekt ma dwa w pełni funkcjonalne pietra. Co ciekawe został on pokryty dachem dwuspadowym, co jest niecodziennym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Na wyjątkowym dachu pojawiła się także ceramiczna dachówka. W środku nie zabrakło miejsca na pomieszczenie służące jako sala spotkań. Oczywiście są tam też pomieszczenia administracyjno-biurowe oraz zaplecze kuchenne. Dodatkowo znalazło się miejsce na w pełni wyposażona pracownię szwalniczą. Obiekt został także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz posiada w pełni wyposażone zaplecze higieniczno-sanitarne.

Dzięki wpisaniu inwestycji do Lokalnego Planu Rewitalizacji na terenie gminy Sławno udało się pozyskać pieniądze na realizacje inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Suma dotacji to około 85 procent kosztów całości inwestycji.

Budynek w stylu szachulcowym

To już trzecia budowla w takim stylu na terenie naszej gminy. Jak powiedział wójt gminy Ryszard Stachowiak, dawniej połowa mieszkańców naszej gminy miała w swoich domach właśnie zabudowę tego typu. Jak więc widać to właśnie dawne czasy skłoniły inwestorów do postawienia na taki styl budowy. Ma to zapewne na celu pielęgnowanie tradycji, która niegdyś była widoczna w naszym regionie.

Samo Centrum Integracji Społecznej działa w Rzyszczewie już od 2018 roku. Zajmuje się ono między innymi wspieraniem osób bezrobotnych z naszego powiatu w ich powrocie na rynek pracy.