Policjanci walczą o ocieplenie swojego wizerunku wśród najmłodszych

Policjanci walczą o ocieplenie swojego wizerunku wśród najmłodszych

Rodzice nie wiedząc jak zachęcić dziecko do właściwego zachowania, straszą dzieci policją. Buduje to w oczach dziecka obraz policjanta jako kogoś niegodnego zaufania. Stąd właśnie pomysł na akcję, którą organizują Wałeccy Policjanci. Chcą oni w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na problem, który wbrew pozorom jest bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać.

Dzieci boją się policji

Podczas swojej służby mundurowi notorycznie spotkają się z sytuacją, w której rodzic straszy policją swoją pociechę. „Jak będziesz się tak zachowywał, przyjedzie policja i cię zabierze” – takie, i wiele innych zdań podczas służby słyszał każdy mundurowy. Takie zachowanie powoduje naturalną reakcję lękową u dziecka. Bardzo często, skutkiem takiego zastraszania jest strach w oczach dziecka na sam widok policjanta. Dziecko, które było w przeszłości zastraszane, reaguje na mundurowego jak na wroga.

Szereg spotkań uświadamiających

Dzięki zaangażowaniu mundurowych organizowane są spotkania, na których porusza się ten ważny problem. Zwracają oni uwagę najmłodszych, że policjant nie jest osobą, której powinny się bać. Wręcz przeciwnie, są to osoby, których zadaniem jest udzielenie im pomocy w trudnej sytuacji. Pragną oni także, aby dzieci widziały w nich oparcie i miały świadomość, że mogą się w każdej chwili zwrócić do nich o pomoc. Podczas takich akcji mundurowi próbują ocieplić swój wizerunek wśród najmłodszych, stosując różnego rodzaju formy zabaw edukacyjnych. Wszystko to po to, aby dzieci nie widziały w policjancie wroga i niedbały się zwrócić do niego z prośbą o pomoc w nagłej sytuacji.
Są także organizowane specjalne spotkania dla dorosłych, które mają uświadomić ich, że straszenie pociechy policją nie jest zbyt dobrą metodą wychowawczą.

Cieszymy się, że takie akcje są organizowane na terenie naszego województwa i jednocześnie gratulujemy policjantom zaangażowania w całą akcję.