Zakupy przez internet: nie daj się oszustom!

Zakupy przez internet: nie daj się oszustom!

Policja w Darłowie miała w tym roku sporo pracy online. Kilka dni temu komendant lokalnej policji ostrzegł internautów przed nierozważnymi zakupami w internecie. Sieć stała się doskonałym miejscem pracy dla złodziei podszywających się pod sprzedawców na popularnych portalach cieszących się dużym zaufaniem.

Miała być konsola, został pusty portfel

Na dwa dni przed Wigilią większość z nas zdążyła już zrobić wszystkie zakupy. Osoby, które zostały oszukane na internetowych zamówieniach, nie cofną czasu. To jednak doskonała lekcja na przyszłość, ponieważ złodzieje grasują cały rok. Przed świętami po prostu więcej osób nabiera się na fałszywe ogłoszenia.

Tak było również z pewną mieszkanką Darłowa. Kobieta zobaczyła w sieci rzetelne ogłoszenie dotyczące sprzedaży konsoli do gier. Byłby to idealny prezent dla synka kobiety, dlatego zadowolona dokonała zakupu. Straciła w ten sposób 750 zł, ponieważ sprzedawca nie miał żadnej konsoli i nie miał zamiaru niczego sprzedawać.

Kiedy ze sprzedawcą nie było żadnego kontaktu, kobieta zorientowała się, że została oszukana. Teraz policja próbuje dotrzeć do złodzieja, co nie jest taką prostą sprawą.

Uważaj w sieci i ostrzegaj innych

Uczciwi internauci powinni trzymać się razem, dlatego jeśli masz przykre doświadczenia z określonymi stronami, czy sprzedawcami, pozostaw w sieci komentarz. Opinie można wystawiać na niezależnych stronach założonych przez osoby oszukane w sieci. Zdziwisz się, jak wiele funkcjonujących w internecie stron znajduje się na czarnej liście.

Internet to teren, którego nie da się posprzątać, dlatego w miejsce poprzednich oszustów natychmiast pojawiają się nowi, działający w ten sam sposób. Naszą szansą na uniknięcie straty pieniędzy jest ostrożność. Jeśli nie jesteś pewien jakiegoś sprzedawcy, zrezygnuj z zakupu. Podczas realizowania transakcji nie wolno również klikać żadnych linków wysyłanych przez SMS. Sklep, w którym robisz zakupy, sprawdzaj poprzez szukanie opinii o nim.

Internetowi złodzieje tworzą własne sklepy lub funkcjonują na stronach, co do których mamy pełne zaufanie. Czasami takiej zasadzki nie da się uniknąć, a wtedy pozostaje nadzieja, że policjanci dotrą do oszusta.