Oszuści chcą podszyć się pod NFZ!

Oszuści chcą podszyć się pod NFZ!

Oszuści internetowi nie znają umiaru i regularnie ulepszają metody działania. Wszystko po to, by wyłudzić lub ukraść jak największą ilość pieniędzy. Tym razem pracownicy zachodniopomorskiego oddziału NFZ otrzymali informację o wykupieniu domeny łudząco podobnej do oryginalnej, wykorzystywanej przez NFZ.

Po co złodziejom strona NFZ?

Urzędnicy z zachodniopomorskiego oddziału NFZ otrzymali informację, że ktoś wykupił domenę nfz.szczecin.pl. Co ciekawe, oryginalny adres strony oddziału to nfz-szczecin.pl. Czy bylibyście w stanie ocenić, która strona jest prawdziwa, bez dostępu do tego artykułu? Absolutnie nie i o to właśnie chodzi złodziejom.

Oszuści prawdopodobnie zaczną wysyłać SMS-y do losowych osób z linkiem do płatności związanych z NFZ. W wiadomości będzie link, który przekieruje nas do fałszywej strony NFZ.  Z kolei na stronie będzie prośba o podanie kodu BLIK. Tym sposobem złodzieje zyskają dostęp do konta bankowego ofiary. Wypłacenie wszystkich pieniędzy ze zhakowanego konta jest jedynie kwestią czasu.

Zachowanie czujności to jedyny sposób na złodziei

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znaczna część czytelników naszego serwisu otrzyma wiadomość SMS z linkiem do płatności. Nie zorientujecie się o tym, że link przekieruje Was na fałszywą stronę, czy to NFZ, czy banku. Jedyne, co może nas ochronić przed nabraniem się na fałszywą płatność, jest połączenie dwóch faktów: wiadomości SMS i znajdującego się w niej linku. To zawsze oznacza oszustwo.

Jeśli nie macie pewności, czy faktycznie nie zalegacie z jakimiś płatnościami w NFZ, czy u dystrybutora prądu, gazu lub wody, zadzwońcie na infolinię. Dzięki temu w szybki sposób zweryfikujecie prawdziwość informacji zawartych w wiadomości.

Warto pamiętać o tym, że złodzieje dostosowują metody działania do warunków. Stąd treść fałszywych SMS-ów oraz strony, na które przekierowują, nigdy nie będą jednakowe.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o cyberbezpieczeństwie, zajrzyj na stronę: https://www.swietokrzyskie24.pl/cyberbezpieczenstwo/.

Jeden komentarz o “Oszuści chcą podszyć się pod NFZ!

  1. Muszę przyznać, że domeny są bardzo podobne do siebie i sam mógłbym to przeoczyć. Trzeba sprawdzać dokładnie każdy link do ważnych instytucji.

Comments are closed.