Radni omawiali kwestię służby zdrowia w Darłowie

Radni omawiali kwestię służby zdrowia w Darłowie

Brak młodych lekarzy i pielęgniarek za kilka lat może skutkować prawdziwą katastrofą w służbie zdrowia, która i obecnie nie ma się zbyt dobrze. To właśnie nad przyszłością służby zdrowia w Darłowie dyskutowali radni wraz z burmistrzem i przedstawicielkami miejskich przychodni.

Średnia sytuacja służby zdrowia w Darłowie

Darłowo nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o kryzysowe sytuacje w służbie zdrowia. Obecnie nikogo już nie dziwi fakt długiego oczekiwania na wizytę u lekarza rodzinnego. Coraz większy problem pojawia się przy wizytach prywatnych, zwłaszcza u takich specjalistów, jak endokrynolog, czy gastrolog.

Pandemia dodatkowo utrudniła pacjentom korzystanie z pomocy lekarzy. Teleporadę trudno nazwać fachową konsultacją lekarską, a w przypadku nowotworów taka konsultacja jest przecież nic niewarta. Aby zapobiec tym problemom potrzeba większej liczby specjalistów.

Ciężko zachęcić młodych do studiowania medycyny?

Aż 1/3 lekarzy w Polsce wkroczyła już w wiek przedemerytalny. To oznacza, że w ciągu kolejnych lat problem będzie tylko narastał. Jak tłumaczą lekarki z darłowskich przychodni, lekarze nie chcą osiedlać się w Darłowie, ponieważ w Polsce jest wiele większych miast, które mają ciekawszą ofertę. Drugą stroną medalu jest również fakt, że nawet bardzo duże profity nie sprawią, że liczba osób chcących zostać lekarzami będzie większa.

Studia medyczne są niestety drogie i trudne, a młode pokolenie szuka pracy lekkiej i dobrze płatnej. Studia cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem i nic w tym dziwnego, skoro naprawdę korzystne zarobki oferuje w Polsce jedynie branża biznesowa. Ten fakt również wzięto pod uwagę podczas spotkania radnych z lekarkami z Darłowa. Miasto proponuje więc korzystne stypendia, które mają zachęcić młodych i pomóc im utrzymać się przez okres studiowania.

Darłowo planuje również kampanię edukacyjną, która przekona pacjentów do korzystania z indywidualnych kont online, co przyspieszyłoby wypisywanie recept. Z pewnością to także jest jakieś rozwiązanie.