Jak pomagać? Problemy z darami dla potrzebujących

Jak pomagać? Problemy z darami dla potrzebujących

W związku z wojną w Ukrainie cała Polska zaangażowała się w pomoc uchodźcom. Przy okazji wyszły na jaw kwestie, których niektórzy ludzie nie potrafią zrozumieć od lat. Bez względu na to, czy oddajemy rzeczy dla uciekających przed wojną, dzieci z domów dziecka, czy innych potrzebujących, powinniśmy unikać pewnych błędów,  wbrew pozorom pojawiających się bardzo często.

Brudne i zniszczone ubrania: tego nie oddawaj innym ludziom

Wiele osób uważa, że ludzie potrzebujący powinni przyjąć z wdzięcznością wszystko, co się im daje. Warto jednak pamiętać, że człowiek biedny, czy ogołocony ze wszystkiego przez wojnę, niczym nie różni się od nas. Ma swoją godność i zasługuje na to, by nosić dobre, czyste i ładne ubrania.

Dobroczynność to nie to samo, co robienie porządków w szafie. Nie powinniśmy więc oddawać swoich starych, noszonych po domu ubrań, poplamionych sukienek i rzeczy, które były modne w średniowieczu. Pomagając, chcemy, by ktoś poczuł się dobrze, dlatego dawajmy innym coś, co sami chcielibyśmy założyć. Oddawanie rzeczy zniszczonych i znoszonych to nie pomoc, a pogarda do drugiego człowieka, czego powinniśmy się wystrzegać jak ognia.

Pomoc powinna być adekwatna

Do domu dziecka nie powinniśmy oddawać szpilek i sylwestrowych sukienek, bo nie będzie komu tych rzeczy nosić. Tak samo obecnie nie powinno się oddawać uchodźcom sandałów, czy letnich ubrań, bo co innego jest obecnie potrzebne. Oddając przypadkowe rzeczy, dokładamy pracy wolontariuszom i opóźniamy pomoc, której Ukraińcy bardzo teraz potrzebują.

Istnieje mnóstwo organizacji, które przyjmą nasze ubrania, zabawki, buty i tym podobne. Ważne, by dowiedzieć się, co i gdzie jest potrzebne. Warto również w domu segregować oddawane rzeczy i podpisać kartony lub worki, by oszczędzić wolontariuszom pracy. Ten drobny wysiłek naprawdę może wiele zmienić i warto go podjąć.

Stare ubrania możemy wrzucić do kontenerów PCK, ponieważ zostaną przerobione na paliwo lub czyściwo, a pozyskane z tego pieniądze pójdą na rzecz potrzebujących.