Zakup rzadkich pamiątek z Darłowa i Słupska przez mieszkańca gminy Darłowo

Zakup rzadkich pamiątek z Darłowa i Słupska przez mieszkańca gminy Darłowo

Właściciel prywatnej kolekcji z gminy Darłowo zasilił swoje zbiory o niezwykłe okazy związane z historią takich miast jak Darłowo czy Słupsk. Jest to zestaw tzw. notgeldów – specjalnej formy pieniądza papierowego z Danej epoki, a także innych ciekawych pamiątek związanych z Darłowem. Wszystko to możemy podziwiać na załączonych zdjęciach. Wśród nich znajduje się również koperta ze znaczkiem pocztowym i stemplem pocztowym z Darłowa, pochodząca z 1936 roku, co czyni ją szczególnie unikalnym obiektem.

Notgeld, czyli „pieniądz na czas potrzeby”, jest pewną formą bonów papierowych, które były emitowane na początku XX wieku przez różne instytucje: prywatne banki, przedsiębiorstwa, gminy, a nawet kopalnie. Pierwsze notgeldy były dość proste, ale w miarę upływu czasu ich design stał się bardziej rozbudowany, zawierając ornamenty czy znaki wodne mające na celu utrudnienie fałszowania.

Obecnie te unikalne eksponaty są gratką dla kolekcjonerów oraz stanowią cenne źródło historycznej wiedzy. Emitowane były one w wielu miastach takich jak Słupsk, Szczecin, Darłowo czy Sławno. Emitowanie notlgedów było odpowiedzią na zapotrzebowanie na metale szlachetne podczas I wojny światowej. Gdy brakowało metali takich jak brąz czy nikiel, Cesarstwo Niemieckie decydowało się na wycofanie monet wykonanych z tych metali i przekierowywało je na cele wojskowe. Dodatkowo, drobne monety były gromadzone przez ludzi w obawie przed kryzysem, co skłoniło władze do zezwolenia na emisję papierowych bonów. Początkowo były to niskie nominały, ale z biegiem czasu rosły.