Festiwal Integracja Ty i Ja: Dwie dekady promowania sztuki filmowej i integracji społecznej

Festiwal Integracja Ty i Ja: Dwie dekady promowania sztuki filmowej i integracji społecznej

„Integracja Ty i Ja” jest ważnym festiwalem kulturalnym, który od ponad dwóch dekad organizowany jest przez Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela w Koszalinie. Festiwal ten łączy w sobie tematykę niepełnosprawności z sztuką filmową, pokazując, że powstanie nowego początku jest możliwe na wielu płaszczyznach życia. To wydarzenie skupia się na prezentowaniu treści artystycznych i promowaniu wartości społecznych, takich jak integracja osób z niepełnosprawnościami.

Przez nawiązane kontakty z różnymi instytucjami kultury, organizatorzy zdołali rozszerzyć swoją działalność do ponad trzydziestu miejscowości na terenie całego kraju. Filmy prezentowane na festiwalu można obejrzeć w kinach studyjnych oraz wielu dużych kinach w całym kraju, co jest efektem projektu o nazwie „Małe Festiwale Ty i Ja”.

Współpraca z miastem Darłowo trwa już od wielu lat. Przykładem owoców tej współpracy są wyjątkowe wydarzenia, takie jak koncert zespołu „Na Górze” czy spotkanie z Grzegorzem Płonką, którego życiowa historia stała się kanwą dla scenariusza filmu „Sonata”. Dla Darłowskiego Ośrodka Kultury najistotniejszym jednak motywem zaangażowania w „Festiwal Integracja Ty i Ja” jest przekonanie o tym, że dostęp do różnorodnej oferty kulturalnej powinien być normą i prawem każdego człowieka, a nie luksusem czy wyjątkiem.