Aleksander Kwaśniewski i Romano Prodi laureatami Międzynarodowej Nagrody Króla Eryka Pomorskiego

Aleksander Kwaśniewski i Romano Prodi laureatami Międzynarodowej Nagrody Króla Eryka Pomorskiego

Romano Prodi i Aleksander Kwaśniewski zostali wyróżnieni prestiżową Międzynarodową Nagrodą Króla Eryka Pomorskiego. Ceremonia wręczenia statuetek miała miejsce 3 czerwca na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, miejscu o dużym znaczeniu symbolicznym, związanym z postacią samego Króla Eryka.

Podczas uroczystości przemówienia wygłosili znakomici goście – reżyser Krzysztof Zanussi zaszczycony możliwością mówienia o Romanie Prodim, oraz aktor Daniel Olbrychski, którego zadaniem było przedstawienie Aleksandra Kwaśniewskiego. Ich słowa, pełne uznania dla osiągnięć laureatów, odbijały się echem od murów Zamku Książąt Pomorskich.

Marszałek Zachodniopomorski Olgierd Geblewicz w swoim przemówieniu podkreślił, że nagroda nawiązuje do duchowego dziedzictwa Króla Eryka Pomorskiego, który pochodził z Darłowa i marzył o potężnej Europie. Marszałek Geblewicz, będący także przewodniczącym Kapituły przyznającej Eryki, zwrócił uwagę na to, jak bardzo dokonania obu laureatów wpisują się w tę ideę, promując jedność i siłę Starego Kontynentu.

Darłowo to miejsce szczególne dla tej nagrody ze względu na historyczne powiązania z Królem Erykiem Pomorskim. Właśnie tutaj, na Zamku Książąt Pomorskich, dorastał Eryk, który urodził się 1 czerwca 1382 roku jako Bogusław X, pochodzący z dynastii Gryfitów. Później miał zostać królem Danii, Szwecji oraz Norwegii.