40-letnia mieszkanka Darłowa została okradziona na 10 000 zł przez fałszywego współpracownika

40-letnia mieszkanka Darłowa została okradziona na 10 000 zł przez fałszywego współpracownika

Jedna z najnowszych ofiar schematów oszustwa BLIK to czterdziestoletnia kobieta z Darłowa, która doświadczyła utraty aż 10 tysięcy złotych. Do incydentu doszło, gdy otrzymała ona wiadomość od osoby podszywającej się pod jednego ze swoich kolegów z pracy za pośrednictwem komunikatora internetowego. W wiadomości tej osoba ta prosiła ją o pomoc w opłaceniu paczki online, używając kodu BLIK – twierdziła, że natrafiła na atrakcyjne promocje, ale jej aplikacja nie działa poprawnie.

Kobieta próbowała nawiązać kontakt telefoniczny z domniemanym kolegą z pracy, niestety bezskutecznie. Telefon nie był odbierany. Niczego nie podejrzewając, zgodziła się pomóc i wygenerowała pięć różnych kodów BLIK. Niestety, dopiero później zdała sobie sprawę, że właśnie padła ofiarą przestępcy i straciła w sumie 10 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze policji zajmują się tą sprawą i ostrzegają innych przed tego typu oszustwami. Często przestępcy, żądając pożyczki lub przekazania pieniędzy, argumentują to nagłą sytuacją. Wiele osób, myśląc, że komunikują się z osobą zaufaną, podaje kod BLIK i potwierdza transakcję PIN-em w swojej mobilnej aplikacji bankowej, nie sprawdzając szczegółów operacji. W ten sposób przekazują swoje oszczędności w ręce przestępców.