Mieszkańcu Darłowa, czy spisałeś się już w spisie powszechnym?

Mieszkańcu Darłowa, czy spisałeś się już w spisie powszechnym?

Urząd Miasta Darłowa przypomina o konieczności spisania się w spisie powszechnym. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, nie musisz się spieszyć, czas jest do końca września. Trzeba jednak pamiętać, że udział jest obowiązkowy.

Kary za brak spisania się?

Spis powszechny przeprowadzany jest zgodnie z ustawą i niewypełnienie obowiązku udziału w nim jest zagrożone karą grzywny. Może to być nawet 5 tysięcy złotych.

Spis obowiązuje wszystkich mieszkańców Polski. Nie ważne czy jesteśmy zameldowani, czy nie. Nie ma też znaczenia czy mieszkanie, w którym aktualnie przebywamy, należy do nas. Obowiązku musi dopełnić każdy pełnoletni obywatel.

Najlepszą metodą na spisanie się jest dokonanie samo spisu na stronie internetowej. Istnieje też możliwość spisu telefonicznego lub zamówienia urzędnika. Jeżeli nie mamy dostępu do komputera, możemy to zrobić w Urzędzie. Przygotowano tam specjalne stanowiska, które umożliwia nam dopełnienie obowiązku.

W przypadku dokonywania spisu przez telefon urzędnik zadzwoni do nas z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Najlepiej sprawdzić jeszcze dzwoniącego na https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.
Nie warto rezygnować ze spisu. Tak jak pisaliśmy, mogą nas za to spotkać kary pieniężne. Nie jest też prawdą, że spis jest wymysłem rządu. Wymóg taki dyktuje nam sama Unia Europejska.

Nie musimy się tez obawiać o nasze dane. Spis jest anonimowy, a pesel podaje się tylko dla porządku. Niestety nie ma innej metody, aby zweryfikować czy dana osoba nie spisuje się kilka razy. Niestety brak tego kroku byłby sporym polem do popisu dla różnej maści żartownisiów. Ustawa gwarantuje nam jednak pełną poufność i bezpieczeństwo danych.

Istnieje też możliwość nieudzielenia odpowiedzi na niektóre pytania, na przykład o przynależność religijną. Nikt też nie będzie nas ścigał jeżeli pomylimy się w szacowaniu metrażu mieszkania. Ważne, aby odpowiadać zgodnie z prawdą i swoją wiedzą.