Pyrzyce koło Darłowa. Ugryzienie owada i przykre konsekwencje.

Pyrzyce koło Darłowa. Ugryzienie owada i przykre konsekwencje.

Taka sytuacja może spotkać każdego. Narażone są zwłaszcza małe dzieci i osoby starsze. Niewinne ugryzienie może doprowadzić nawet do śmierci. W ostatnim czasie przykra sytuacja zdarzyła się w Pyrzycach, gdzie owad spowodował gwałtowny wstrząs u 8-latka.

Uczulenie na jad przyczyną wstrząsu anafilaktycznego

Ugryziony 8-latek w kilka chwil zaczął się dusić i stracił przytomność. Dobrze, że nie straciła jej jego mama, która natychmiast zaalarmowała służby. Dziecko zostało odwiezione do szpitala w eskorcie policji.

Matka zawiadomiła o zdarzeniu funkcjonariuszy, którzy kontrolowali ruch. Zrelacjonowała całe zdarzenie i poprosiła o pomoc. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach nie wahali się i natychmiast odeskortowali kobietę do szpitala.

Jak wynika z relacji policjantów, chłopiec był w bardzo złym stanie. Dusił się i siniał. Nie okazywał też oznak poprawy stanu. Policjanci uruchomili sygnały świetlne oraz dźwiękowe i pozwolili matce dojechać w szybkim czasie do szpitala. Tym razem historia skończyła się dobrze.

Co robić w przypadku uczulenia na jad?

Uczulenie zwykle nie jest groźne, a do wstrząsu nie dochodzi w każdym przypadku. Kiedy wiemy, że jesteśmy uczuleni, warto zaopatrzyć się w podręczny pen z adrenaliną, która pomoże w sytuacjach kryzysowych. Pamiętajmy jednak, żeby przed kupieniem leku skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Kiedy dojdzie do wstrząsu, najlepiej od razu zawieźć poszkodowanego na pogotowie gdzie udzielą pierwszej pomocy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, a osoba jest nieprzytomna, należy ułożyć ją w pozycji ustalonej bocznej. Można też spróbować usunąć źródło jadu. W przypadku pszczół trzeba jednak uważać, aby zrobić to delikatnie. Najpierw odchylić żądło i dopiero wtedy je wyjąć. W innym wypadku możemy doprowadzić do wycieknięcia jeszcze większej ilości jadu i pogłębić wstrząs.

Najważniejsze, aby nie zostawiać poszkodowanego samego sobie. Taka osoba może stracić przytomność w każdej chwili. Nie zwlekajmy więc i jak najszybciej zawiadommy pogotowie.