Ratownicy wodni poszukiwani!

Ratownicy wodni poszukiwani!

Sezon kąpielowy dopiero się rozpoczął, ale z pewnym problemem nadmorskie miejscowości zmagają się od lat. Chodzi o ratowników wodnych, których brakuje każdego roku. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są obowiązujące od kilku lat przepisy. Czy ten problem uda się rozwiązać? Raczej nie w tym sezonie.

Nie wszystkie wakaty obsadzono

Ratownicy są niezbędni na plażach strzeżonych, które umożliwiają wypoczywającym bezpieczne korzystanie z kąpielisk. W związku z brakiem osób mogących pracować na stanowisku ratownika nie wszystkie stanowiska wież strażniczych obsadzono. Ten problem nikogo już nie dziwi, odkąd w życie weszły nowe przepisy. Zgodnie z nimi ratownikiem wodnym może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i odpowiednie kursy, Warto zaznaczyć, że nie są one darmowe. Za jeden kurs ratownika należy zapłacić aż 2 tysiące złotych. Jednocześnie nie można liczyć, że to się zwróci w trakcie pracy sezonowej. Nic więc dziwnego, że coraz mniej osób czuje motywację do wyrabiania sobie odpowiednich dokumentów. W takim razie, dlaczego wcześniej nie było problemów z obsadzaniem wakatów? Istniało stanowisko młodszego ratownika.

Plaże w Darłowie także z brakami

Problem związany z brakiem ratowników wodnych dotyczy również plaż w Darłowie. Oprócz tego miasta z brakiem pracowników zmagają się również: Mielno i Kołobrzeg. Rozwiązaniem tego problemu z pewnością byłaby większa pensja na start. W przypadku tego zawodu rozbieżność pensji jest naprawdę wysoka. Wysokość wypłaty zależy nie tylko od kursów, ale również od doświadczenia, czasu pracy i miejscowości. Średnio ratownik wodny zarabia 2700 zł na rękę, a z reguły pracuje niemało. Jeśli ktoś chce pracować jako ratownik wodny, musi na start wydać około 2 tysięcy złotych i nikt mu tego nie zwróci. Nawet po wielu dodatkowych kursach ciężko jest zarobić więcej, jak 3000 zł na rękę. Nic więc dziwnego, że tak mało osób interesuje się tym stanowiskiem, traktowanym jako praca sezonowa. Plus jest taki, że ratownicy wodni bez problemu znajdują zatrudnienie również na basenach.