Mole spożywcze, nie daj im zadomowić się w kuchni!

Mole spożywcze, nie daj im zadomowić się w kuchni!

Ludzie z natury nie przepadają za insektami, jednak o ile pająki można uznać za pożytecznych lokatorów, a muchy występują najczęściej w pojedynkę, o tyle mole spożywcze to prawdziwy dramat. Nikt nie chce trzymać produktów spożywczych z larwami i latającymi robalami! Aby uchronić swoją kuchnię przed armią moli, dostosuj się do naszych wskazówek.

Jak zapobiegać namnażaniu się moli spożywczych w kuchni?

Najlepszym sposobem na walkę z molami spożywczymi jest niedopuszczenie do ich zadomowienia się. Co to dokładnie oznacza? Larwy moli lub dorosłe osobniki nie pojawiają się w domu z powietrza, nie wlatują również przez okna. Transport zapewniają im ludzie, przynoszący do domu zakupy. Zdarza się, że na wybranych produktach spożywczych zakupionych w sklepie znajdują się mole. Wystarczy przyjść z tymi rzeczami do domu, rozpakować zakupy, a mole same znajdą drogę do zapasów mąki, czy kasz, gdzie złożą jaja. I tak rozpoczyna się uciążliwa inwazja moli spożywczych. Wytępienie tych pasożytów wymaga sporego nakładu pracy, dlatego lepiej uważnie robić zakupy. Ponadto warto przesypywać produkty sypkie do szklanych lub plastikowych pojemników od razu po kupieniu. W ten sposób mole nie będą mogły złożyć jaj, a dzięki temu nie będą się nam panoszyć w kuchni.

Sposoby na likwidację moli spożywczych

Kiedy dostrzeżesz w swojej kuchni mole spożywcze, czekają Cię potężne porządki. Z szafek należy wyjąć wszystko, dokładnie umyć i wyczyścić. Żywność typu mąka, kasze, czy ryż najlepiej po prostu wyrzucić, bo larwy moli skutecznie zniechęcają do jedzenia trzymanych w szafkach produktów. Z kolei nowo zakupione produkty spożywcze od razu należy przesypać do pojemników. Dosłownie każdy rodzaj żywności powinien być zamknięty i zabezpieczony, by mole nie miały gdzie się rozmnażać. Należy również wyczyścić miejsca pod szafkami, gdzie często gromadzą się zachęcające dla moli okruszki. Po tym wszystkim szafki i podłogi warto przetrzeć octem, którego mole nie cierpią. Pomocna okaże się również cytryna, czy wanilia. Tego typu aromaty skutecznie odstraszają mole.