Jak nie dać się oszukać przy sprzedaży/kupnie mieszkania?

Jak nie dać się oszukać przy sprzedaży/kupnie mieszkania?

Sprzedaż lub zakup mieszkania to duża inwestycja, podczas której nie możemy sobie pozwolić na błędy. Wystarczy błąd w księdze wieczystej, by pożegnać się z mieszkaniem na zawsze. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas finalizowania inwestycji na rynku nieruchomości. Utraty setek tysięcy złotych lepiej się wystrzegać!

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Kupno mieszkania jest zbyt dużą inwestycją, by można było sfinalizować zakup tak, jak robi się to w przypadku zakupu auta. Absolutnie nie należy wysyłać pieniędzy osobie sprzedającej mieszkanie, przed rozpoczęciem czynności z udziałem notariusza. Usługi notarialne to słowo klucz w kwestii zakupu nieruchomości. Dobry notariusz dopilnuje, by zakupiona przez nas nieruchomość istotnie była nasza w świetle prawa. I chociaż notariusze biorą za swoją pracę sporo pieniędzy, to jest to jednak pewne zabezpieczenie dla naszej inwestycji.

Ostrożność należy zachować również jeszcze przed finalizowaniem zakupu mieszkania. Upewnij się, że nieruchomość jest w dobrym stanie i nie kryje w sobie pułapek, na przykład w postaci uciążliwych sąsiadów, czy lokatorów niemających zamiaru się wyprowadzić. Istotne są również zapisy w księdze wieczystej, które regulują status prawny danej nieruchomości. Jeśli kupimy mieszkanie z błędnym zapisem w księdze wieczystej, będziemy mieć problemy, gdyż w świetle prawa nieruchomość nie będzie nasza!

Bezpieczna sprzedaż mieszkania, na to zwróć uwagę

Sprzedający mieszkanie lub dom powinni zachować jednakową ostrożność, co kupujący. Warto zaznaczyć, że obecność notariusza chroni obie strony interesu. Warunki uiszczenia zapłaty za kupno nieruchomości oraz warunki udostępnienia kluczy nowym właścicielom są uwzględniane w akcie notarialnym. Bez tego nie należy oddawać kluczy przyszłym właścicielom! Niektórzy notariusze będą wymagać płatności za mieszkanie od razu w momencie podpisywania aktu notarialnego. Takie działanie wymaga jednak konta obu stron w tym samym banku, by nie czekać doby, aż przelew dotrze.

Przeczytaj również: https://www.laws.pl/nabycie-nieruchomosci-w-spadku-i-wpis-do-ksiegi-wieczystej-co-musisz-wiedziec/.