Jak znaleźć wymarzoną pracę? – praktyczne porady cz. 3

Jak znaleźć wymarzoną pracę? – praktyczne porady cz. 3

To już trzecia i zarazem ostatnia część cyklu poświęconego poszukiwaniom pracy. W tej części skupimy się na momencie kulminacyjnym naszych poszukiwań, czyli rozmowie o pracę. Przybliżymy państwu te mniej oczywiste pytania, które mogą paść oraz czego należy unikać podczas takiej rozmowy. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Odpowiednie przygotowanie

To z pewnością bardzo ważny element. Odpowiednie przygotowanie do takiej rozmowy może okazać się kluczowe. Jeśli chodzi o ubiór, zdecydowanie radzimy postawić na stonowaną kreację. Oczywiście wszystko zależy od stanowiska, na które będziemy aplikować, jednak zdecydowanie złym pomysłem jest ubranie na taką rozmowę wyzywającego stroju. Ważne jest także przygotowanie merytoryczne. Dzień przed zaplanowaną rozmową warto usiąść przed komputerem i poszukać w internecie informacji odnośnie firmy, do której się wybieramy. Warto wiedzieć czym dokładnie zajmuje się przedsiębiorstwo, na jakim obszarze działa oraz w jakich branżach. Bardzo często przyszli pracodawcy jako pierwsze zadają pytanie, czy wiemy czym zajmuje się ich firma. Na pewno wywrzemy pozytywne wrażenie, jeśli będziemy znali odpowiedz na podstawowe pytania odnośnie firmy.

Zaplanowanie czasu

Karygodnym błędem kandydata może okazać się spóźnienie na rozmowę. Pokazuje to naszą organizację. Warto wyjechać parę minut wcześniej, aby nie martwić się tym aspektem. Wybierając się na rozmowę, pamiętajmy także o zabraniu ze sobą dokumentów, które mogą być przydatne w przypadku pozytywnej decyzji co do zatrudnienia i podpisania umowy. Ważnym jest także zabranie ze sobą wszelkich dokumentów poświadczających nasze kwalifikacje. Pokaże to przyszłemu pracodawcy nasze przygotowanie oraz to, że zależy nam na pozyskaniu zatrudnienia.

Mowa werbalna i niewerbalna

Chyba każdy z nas słyszał o tym, że pracodawcy wbrew pozorom zwracają sporą uwagę co do tego jak zachowuje się nasze ciało podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrym przykładem zachowania niepożądanego na takiej rozmowie jest siedzenie z założonymi rękami. Pokazuje to pracodawcy nasz lekceważący stosunek co do niego oraz firmy. Takich przykładów jest naprawdę wiele i warto przed rozmową zaznajomić się choć trochę z tematem. Dodatkowo postarajmy się zachować nerwy na wodzy. Zdajemy sobie sprawę, że sztuka ta nie jest łatwa, ale zdecydowanie zaprocentuje.

To już koniec ostatniej części naszego cyklu. Mamy nadzieje, że dzięki tym wskazówką będą czuli się państwo bardziej komfortowo podczas przebiegu takiej rozmowy oraz że przyczynią się one do znalezienia wymarzonego zatrudnienia.