Blisko tysiąc drzew posadzono przy wojewódzkich drogach w Zachodniopomorskiem

Blisko tysiąc drzew posadzono przy wojewódzkich drogach w Zachodniopomorskiem

Od kilku miesięcy możemy zaobserwować nowy trend w gminach w całej Polsce. Jeszcze nie tak dawno temu masowo wycinano drzewa, by betonować miejskie place, a teraz rozpoczął się okres ponownych nasadzeń. Nowe drzewa zaczynają ozdabiać również drogi, z których także zostały uprzednio wycięte. Wojewoda Zachodniopomorski chwali się, że tej jesieni przy drogach wojewódzkich posadzono blisko tysiąc drzew.

Zachodniopomorskie drogi ponownie ozdobione drzewami

Jak podkreśla marszałek województwa, rozwój infrastruktury niestety wiąże się z ingerencją w środowisko naturalne. Olgierd Geblewicz jednocześnie zapewnia, że urzędnicy dokładają wszelkich starań, by negatywny wpływ prac był jak najmniejszy.

Nowe nasadzenia pojawiły się przy drogach wojewódzkich, w miejscach, gdzie wycięto stare drzewa. W tym celu zakupiono kilkaset sadzonek klonu zwyczajnego, kilkadziesiąt sadzonek lipy i kilkanaście sztuk dębu oraz jaworu. W sumie tej jesieni posadzono około 1000 drzew w różnych miejscowościach województwa zachodniopomorskiego. Nowe drzewa rosną między innymi na drogach w Gryficach, Dziwnowie, Czaplinku i Węgorzynie. Nowe nasadzenia nie objęły jednak dróg w Darłowie.

Czy nowe nasadzenia zrekompensują zniszczenia?

To dobrze, że urzędnicy w końcu się obudzili i nieco ograniczyli bezmyślną wycinkę drzew. Coraz częściej mówi się o nowych nasadzeniach, o których dotychczas mówiono niezwykle rzadko. Sadzenie drzew to szansa na piękniejszy krajobraz dla przyszłych pokoleń. To także pewna forma odbudowywania krajobrazu zniszczonego ręką człowieka.

Przy każdej dużej wycince urzędnicy chwalą się, że została ona zrekompensowana nowymi nasadzeniami. Warto jednak wziąć pod uwagę, że drzewa rosną długie lata. To nie trawa, która wyrośnie w kilka dni. Drzewa, zwłaszcza te należące do lasów, są miejscem do życia dla zwierząt. Masowe wycinki pozbawiają zwierzęta domów, przez co nie są w stanie się rozmnażać. Wycinanie drzew bezpośrednio prowadzi do wymierania wielu gatunków zwierząt i posadzenie kilku drzew przy drodze z pewnością tego nie zmieni.