Darłowo otrzyma dofinansowanie na rozbudowę oczyszczalni ścieków

Darłowo otrzyma dofinansowanie na rozbudowę oczyszczalni ścieków

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Darłowie to duży krok w kierunku rozwoju miasta. Kilka dni temu burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz podzielił się pozytywną informacją o obietnicy dofinansowania rozbudowy oczyszczalni ścieków z pieniędzy Banku Gospodarstwa Krajowego. Promesa ze strony władz sprawiła, że modernizacja oczyszczalni będzie największą i najważniejszą inwestycją na 2022 rok.

13 mln zł dofinansowania na oczyszczalnię ścieków w Darłowie

O planach rozbudowy i unowocześnienia oczyszczalni ścieków w Darłowie mówi się już od dłuższego czasu. Teraz plany nabierają realnego kształtu. Wszystko dzięki obietnicy ze strony rządzących. Do samorządu Darłowa dotarła deklaracja, że miasto otrzyma 13 mln zł wsparcia w ramach programu Polski Ład.

Dzięki wsparciu Darłowo będzie w stanie dostosować oczyszczalnię ścieków do znacznie większego obciążenia niż obecnie. Burmistrz Darłowa optymistycznie prognozuje, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba mieszkańców sezonowych w mieście znacznie wzrośnie, a okoliczne tereny uświetnią nowe hotele i ośrodki wypoczynkowe. Wtedy zmodernizowana oczyszczalnia będzie jak znalazł.

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków to także milowy krok w stronę ekologii. Miastu zależy, by spełniać wszystkie standardy dbałości o środowisko naturalne.

Potencjalny problem z wykonawcami

Urzędnicy mają pół roku na ogłoszenie przetargu na realizację projektu modernizacji oczyszczalni w Darłowie. Według zapewnień burmistrza nikt nie chce czekać z ogłoszeniem przetargu do ostatniej chwili. Obecna sytuacja na rynku wykonawczym jest nieciekawa. Ciężko znaleźć dobrą firmę, gdyż wszyscy znakomici eksperci są zajęci na wiele miesięcy wprzód.

Późne ogłoszenie przetargu może zbiec się w czasie z inwestycjami innych miast w okolicy. A wtedy uzyskanie dobrego wykonawcy będzie jeszcze trudniejsze, a ceny wzrosną.

Wiele wskazuje na to, że rok 2022 upłynie w Darłowie pod znakiem inwestycji w oczyszczalnię. Władze miasta zaznaczają jednak, że prace modernizacyjne raczej nie zakończą się w przyszłym roku. Naszym zdaniem ważne jest, by modernizację przeprowadzono na najwyższym poziomie, a nie jak najszybciej. W końcu oczyszczalnia musi posłużyć mieszkańcom przez wiele lat.