Łabędź zaplątany w żyłkę wędkarską. Ilość śmieci w Darłowie poraża

Łabędź zaplątany w żyłkę wędkarską. Ilość śmieci w Darłowie poraża

Mieszkańcy Darłowa pospieszyli na pomoc łabędziowi zaplątanemu w żyłkę wędkarską. Zwierzęciu nic się nie stało, ale przy okazji uświadomiono sobie, w jak tragicznym stanie są brzegi lokalnych rzek i kanałów. Wygląda na to, że niektórzy zapomnieli, jak należy po sobie sprzątać.

Zaśmiecone brzegi rzek to powszechny problem

Łabędź, który zaplątał się w żyłkę wędkarską w okolicy Wyspy Łososiowej, jest tylko jedną z wielu ofiar zaśmieconych terenów. Cierpią oczywiście zwierzęta, które nie są w stanie poradzić sobie ze śmieciowymi pułapkami. Tymczasem niektórzy ludzie zupełnie nie uświadamiają sobie konsekwencji zaśmiecania natury. Czy naprawdę chcemy, by w przyszłości zwierzęta można było oglądać jedynie na starych zdjęciach?

Darłowo nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o stopień zanieczyszczenia rzek i kanałów wodnych. Tam, gdzie są ludzie, tam są i śmieci. Brakuje jedynie sprzątających. I mimo że ekologiczne organizacje, szkoły oraz liczni wolontariusze regularnie organizują społeczne sprzątanie brzegów akwenów wodnych, śmieci wciąż przybywa.

Jak podaje redaktor Naszego Miasta, podczas ostatniego sprzątania brzegów rzek w Darłowie zebrano przerażającą ilość śmieci. Ludzie muszą się opamiętać i zmienić swoje podejście.

Śmiecąc, niszczymy miejsce do życia własnym dzieciom

Jeśli ktoś sądzi, że wyrzucona w lesie butelka po piwie nie wyrządzi nikomu żadnej szkody, jest w błędzie. Nie dość, że większość śmieci produkowanych w dzisiejszych czasach nie ulega rozkładowi, to jeszcze stanowią one pułapki dla zwierząt. Każdy porzucony w naturze śmieć przeciąża szalę naszej zguby. Jeśli doszczętnie zniszczymy środowisko naturalne, przyjdzie nam słono za to zapłacić. Ekolodzy na całym świecie apelują o rozsądek, bo nasz czas na Ziemi się kończy. Katastrofę spowodowaliśmy sami.

Warto uświadomić sobie, że najwyższą cenę za naszą nieodpowiedzialność, zapłacą nasze ukochane dzieci. Słodkie, niewinne i bezbronne istoty, które tak bardzo kochamy. Nasze maluchy w przyszłości staną się dorosłymi zmuszonymi do życia w nieprzyjaznym świecie. Bez czystego powietrza, zwierząt, jedzenia dobrej jakości, bezpieczeństwa.