Impreza zero waste w Darłowie. To był świetny pomysł!

Impreza zero waste w Darłowie. To był świetny pomysł!

Sezon letni to czas imprez i festiwali. Sprzyjająca pogoda zachęca do wychodzenia z domu. W Darłowie również nie brakuje imprez, jednak w minioną sobotę przygotowano wydarzenie inne niż wszystkie. Chętni mogli uczestniczyć w imprezie zero waste, nazwanej po polsku imprezą zero strat. Wydarzenie wspaniale łączyło świetną zabawę z praktycznymi warsztatami, dzięki którym mogliśmy dowiedzieć się, jak wykorzystać resztki żywności, czy produkty, które w pierwszym odruchu wyrzucilibyśmy na śmietnik.

Jedyna taka impreza w Darłowie

Można się spodziewać, że w przyszłości tego typu wydarzeń będzie więcej, jednak obecnie warsztaty zero waste wciąż są rzadkością. Tymczasem w Darłowie zorganizowano imprezę zero strat na dużą skalę, dzięki czemu szersza publiczność miała szansę dowiedzieć się czegoś więcej na temat życia bez marnotrawstwa. A trzeba przyznać, że jako społeczeństwo mamy z tym problem. Rocznie marnujemy miliony ton żywności, produkujemy jeszcze więcej śmieci, wyrzucamy rzeczy, zamiast je naprawiać (swoją drogą, często nie da się ich naprawiać) i tak pomału toniemy w zdegradowanym środowisku pełnym odpadów. Impreza w Darłowie to w rzeczywistości warsztaty, które dostarczyły zebranym sposobów na życie bardziej oszczędne i lepsze dla środowiska.

Zero waste, co daje?

Życie w duchu zero waste nie musi oznaczać rezygnowania ze wszystkich dóbr współczesnego świata. Sami nie zbawimy świata, a pozbywanie się wszelkiego komfortu sprawi jedynie, że zniechęcimy się do dbania o środowisko. Razem możemy jednak wiele zmienić, przy niewielkich zmianach. Jeśli każdy z nas ograniczy marnowanie żywności chociaż trochę, liczba wyrzucanych ton żywności znacząco się zmniejszy. Tak działa cała idea zero waste. Nie uratujemy świata w pojedynkę, ale razem stanowimy siłę nie do pokonania!