Zachodniopomorskie liderem ekologii?

Zachodniopomorskie liderem ekologii?

W województwie zachodniopomorskim produkuje się największe ilości energii odnawialnej. Co więcej, to właśnie gmina Darłowo jest jednym z lokalnych liderów, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii z OZE. Władze województwa są przekonane, że wkrótce statystyki będą jeszcze lepsze.

Inne regiony mogą brać przykład!

Pomorze Zachodnie ma idealne warunki do tego, by czerpać jak najwięcej energii ze źródeł odnawialnych. Szczególnie popularną formą OZE w regionie są fermy wiatrowe. Mimo surowych przepisów stale przybywa nowych wiatraków. Ten sektor OZE stał się wyjątkowo opłacalny zwłaszcza w ostatnim czasie, ponieważ pogoda obfituje w wichury i silne podmuchy wiatru. W 2021 roku odczyty były rekordowe!

Na terenie województwa zachodniopomorskiego stale przybywa również instalacji fotowoltaicznych. W ubiegłym roku powstało w sumie 21 instalacji, z czego aż 15 stanowiły fermy fotowoltaiczne. Do statystyk nie wliczano natomiast mikroinstalacji, których także powstało mnóstwo, mimo wyjątkowo niesprzyjających okoliczności spowodowanych pandemią.

Według oficjalnych statystyk wśród liderów znajduje się między innymi powiat sławieński i kołobrzeski.

Czy zielona energia zastąpi energię węglową?

Polska bez wątpienia ruszyła do przodu, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Wciąż jednak długa droga przed nami. Zielona energia stanowi zbyt mały procent całkowitego zapotrzebowania, by dać nam niezależność energetyczną i bezpieczeństwo w przypadku, gdy od energii węglowej trzeba byłoby odejść.

Stan naszej planety zmusza nas do przyspieszenia działań na rzecz neutralności węglowej. Nie czas więc spoczywać na laurach, a działać dalej, by uczynić działalność człowieka mniej szkodliwą dla Ziemi. Statystyki z województwa zachodniopomorskiego napawają nadzieją na lepszą przyszłość energetyczną kraju.

Więcej informacji na temat odnawialnych źródeł energii znajdziesz na stronie: https://www.wokolnatury.pl/.